Můj příběh muzikoterapeutky

Vnímám krásu, něhu a moudrost života. Již 11 let provádím lidi jejich nitrem.

Ukazuji cestu k vnímání krásna venku i uvnitř sebe, motivuji k dojití vytyčených cílů.

Učím kresli, malovat, hrát na tibetské mísy a stvářet svá spokojená Já, spokojené tělo i duší.

Podpořím vás, protože já sama si své sny plním. Vystavuji, koncertuji a zhubla jsem 30 kg za poslední rok.

Jak jsem znovu začala chodit do MŠ, natočila CD, stala se muzikoterapeutkou a zamilovala se do tibetských mís?

Je krása vidět děti ve školce, jak si hrají s tibetskými miskami, zvonky a činelky, jak jsou zvídavé a přirozeně spolupracují, ukazují, prociťují, hrají. Je radost vidět mimino, které se směje, když sedí v tibetské míse a mámu nebo tátu co si to s ním užívá.

Je skvělé slyšet hrát relaxační hudbu, která byla vámi stvořena. Sebestředné asi ano. Úžasné jistě ano. Když jsem poprvé, v klidu domova, slyšela první nahrané CD, po chvíli jsem musela konstatovat, že je “fáakt skvělé”. Je paráda je poslouchat a nejen hrát. Je to jiné. Když hraji, jsem v tvorbě, ve výdeji, když poslouchám, mohu jen přijímat a užívat si a to je super.

Je radost hrát pro lidi, kteří mají zájem relaxovat, meditovat a užívat si přítomný okamžik. Pro mne je silným niterným zážitkem sdílet, hluboké i vysoké, tóny s uvnitřněnými bytostmi, při osobní harmonizaci a nebo si jen tak pro sebe zahrát a radovat se z toho.

Ještě před rokem 2000 jsem, o tibetských mísách, jen jednou zběžně četla v Barace (časopise) a slyšela nějaká relaxační CD.

Nikdy jsem na nic kvalitně nehrála, i když jsem po tom toužila, ale už na základní škole, mi paní učitelka nalepila nálepku bručoun, tím myslela že mám hluboký hlas a nechvala mě zpívat s hochy nebo mlčet.

Učila jsem se sama hrát na kytaru, ale zpívat jsem si nedovolovala a bez toho to zase tak moc nebylo ono. Nu kytara zůstala na ozdobu a ve mně potlačená touha hrát. Trochu jsem záviděla spolužačce, co hrála na klavír, velmi ráda jsem ji poslouchala a tento nástroj mne dovedl k poslechu klasiky.

Rodiče u mne rozvíjeli výtvarný talent a sporty, ale hudbu ne. Ta v naší rodině měla především jednu formu. Ta však byla pocitově super, ale kvalitu měla nevalnou. Zpívali jsme vždy, když jsme někam jeli autem, společně a všichni. Ráda jsem poslouchala v té době klasickou hudbu, v rádiu, na deskách a také jsem chodila na koncerty.

V dospělosti mi ke klasické hudbě přibyla relaxační a meditační a jak s oblibou říkám, jakákoliv jiná, dobrá, tedy ta co mi v duši zní, ta která mi niterně dělá fajn pocit, pohodu a rozeznívá nitro. Proto mám ráda hudbu rozličných forem a žánrů, rytmů a etnik. Miluji krásu tónů, jež rozvibruje tělo do harmonie.

Jak jsem se stala muzikoterapeutkou?

LaděníNa Silvestra roku 2000 jsem byla na akci, kam přijel pan Matoušek s velkým množstvím tibetských mís. Takové nástroje jsem viděla tzv. “na živo”, poprvé. Co viděla, ale slyšela. Byla jsem hotová, konsternovaná, nadšená, prozvoněná, otvíralo se mi vědomí a já brzy v sobě měla jasno. Prociťovala jsem slova:

 “To musím mít”, křičelo mé ego,

“s tím chci dál jít, to budu žít” špitla má duše.

Jak mi v té silné meditaci přišlo, tak jsem i začla naplňovat. Do týdne jsem měla doma první 3 mísy a několik přátel si také jednu mísu pořídili. Setkávali jsme se a společně hráli.

Bylo to fajn, ale mě to nějak nestačilo.

Cítila jsem, že chci mít těch mís, alespoň 7, jako čaker, na harmonizaci. A tak se stalo. Postupně jsem sbírku rozšířila a radovala se z tak niterně opečovávajících mne tónů. Hrála a zvonila jsem při některé terapii, dívala se na videa, četla články a tak jsem se postupně na ně naučila hrát.

Stěžejní změnou byla výzva jednoho kamaráda, který v dané době učil na Waldorské škole a jednou prohlásil. “Ty tu ty mísy hamouníš pro sebe, mým dětem by se to jistě taky moc líbilo, přijeď!” A tím odstartoval mou muzikoterapeutickou kariéru.

   UOstroh

Ano. Jeho třída byla tou první, kde jsem hrála, kde vznikala první zpětná vazba a rozhodnutí, že to má smysl, že mísy jsou nejen nástrojem hudebním, ale také nástrojem, který lze lehce využít pro sebepoznávací a harmonizační terapie. Byla jsem nadšená. Ano, věděla jsem, že se rozvzpomínávám, že jsem již kdysi na tyto nástroje hrála a nejen na ně a že má duše taje a objevuje hudby nepoznané taje.

Má intuice mne vedla do školek, kde bylo možné začít a obohacovat ty opravdu nejmenší děti a tak vzniklo mé MiskoHRANÍ. Také na druhou stranu mě přitahovala i práce se seniory. Nyní hraji kdekoliv. Za ty roky již vím, že mohu improvizovat a že to je právě má cesta, induiční hudba, která harmonizuje.

Nu a protože jsem žena zvídavá, dovolila jsem si intuici doplnit studiem Celostní muzikoterie na Olomoucké Palackého univerzitě. Studium mi dalo mnoho razítek pro mé kroky již ujité i ty co následovaly pak. Také jsem začala znovu zpívat a to je fajn. Zpěv je zatím mou soukromou radostí, ale o to víc a víc niterně hlubinou.

Kromě osobní harmonizace je mou radostí právě projekt MiskoHRANÍ, tak ozačuji formu prožitkových koncertů, muzikoterapeutických setkání, to je ta forma, kde propojuji hru na tibetské mísy s prvky terapií. Hraji ráda pro děti, seniory a všechny věkové kategorie, lidi, bytosti, které mají zájem, ať se jedná o páry, rodiny nebo nějaká centra. Pořádám sebepoznávací semináře a miluji tyto nástoje, které mi otevřely vstup do nového tisíciletí.

Obě dosavadní má CD vznikla v nahrávacím studiu pana Piňose a jsem moc vděčná za tuto možnost skvělé spolupráce. Slova a zpěv na druhém Andělském CD je dílem mé kamarádky a také koučky Nory Jadrné. První CD obsahuje jen hru na tibetské mísy, zvonky a činelky. Druhé obohacuje navíc zvonivý čínský vítr.

2014-12-15 18.57.03-výřez

Mnozí lidé se mě ptají, a mám si také tibetskou mísu koupit, a jak ji vybrat a co je pro mě nejdůležitější. A já věřím, že na tyto otázky nyní odpovím v novém eBooku Hrát na tibetskou misku? Proč, jak a čím začít? aneb jak se z hudby radovat.

 

Každý je srdcem umělec a já vás k tomu vašemu, ve vás, dovedu. Hrát a meditovat a z toho se radovat. Vaše Jana Reme, expertka na radost ze zvuku tibetských mís, která je dána všem cítícím bytostem.

Pro děti i dospělé nejraději doporučuji užít si tibetské mísy a misky při interaktivním koncertu, prožitkové muzikoterapii aktivní i pasivní, při koncertu a zkoušení, poslouchání i prociťování a to vše zažijete během MiskoHRANÍ.

Pro ty moudré, starší a aktivní seniory je obdobná akce připravena pod názvem SeniorHRANÍ.

 

Pár slov od těch, kteří se setkali se mnou a mými tibetskými mísami, tedy REFERENCE :

Ahoj Jani, chtěla bych Ti moc poděkovat za Tvou účast a podporu jednoho z rituálů na Dni Rituálů v Místodržitelském paláci. Je to už druhá moje akce, na které jsi hrála pro stovku lidí, a zvuk misek, činelků a zvonků se nesl celým sálem a rezonoval v každé naší buňce ještě několik dní. Bylo to síla. Vždycky mám nesmírnou radost, když se lidi věnují tomu, co je vyjadřuje, v čem jsou výjimeční, a to naprosto sedí i u Tebe. Ty a Tvé hraní je prostě jedinečné, kouzelné a také léčivé, Jani. To se nedá nikde naučit, to je prostě řeč Tvé Duše, Tvé Esence. Ze srdce Ti děkuji a přidávají se i účastníci Rituálů. Za rok opět na viděnou. Těšíme se. Přejeme Ti požehnaný závěr roku. S láskou Natálie Tothová

Natálie Tothováwww.facebook.com/denikspokojene.zeny

Vážená paní Reme. Rád bych Vám poděkoval, a to hned několikanásobně. Za vaše cédéčko, u kterého se mi úžasně cvičí jóga a medituje, je to nádherná a velmi uklidňující hudba. Až se uvidíme, určitě si koupím ještě jedno, pro přítelkyni, té se to bude líbit taky. A také za krásná vystoupení pro děti i pro učitelky, které chodí rozsvícené, uklidněné na duši a nejradši by si daly pokračování, což jsem nevyloučil Věřím tomu, že se ještě setkáme – ať už opět u nás na škole, nebo na nějaké akci a třeba i individuálně na harmonizaci. Už jsme my v našem věku spíš na to uklidit si duši než posilovat tělo) Velice rád jsem Vás poznal a ačkoliv jsme neměli možnost pohovořit si, byla jste pro mě a některé jiné skvělá inspirace S pozdravem

Bc. Mgr. Jiří Pozdíšek, ředitel Základní školy Cihelní 6 Bruntál

Dobrý den, paní Reme. I já děkuji za krásně strávený den a díky Vám a Vaší lásce k hudbě i dětem u nás. Dnes jsem se všech ptala a všichni byli spokojení a nadšení. Přeji krásný zbytek roku a v tom novém všechno nejlepší a hlavně hodně vděčných posuchačů. S pozdravem Lada Holaňová

Lada Holaňová, Daneta, Hradec Králové

A účastníci byli po hraní nadšení,jen škoda malé účasti,příště bude lepší datum..MD

Hairsalon, Markéta Dudová

Vážená paní Reme, i my děkujeme za pozitivní dopoledne a posíláme pár foteček. Za všechny kolegyně přeji Vaší energii, aby vstoupila do co nejvíce dětských srdíček . Přejeme krásný den.

Edita Brnková, Mš Horova, Tišnov
Koncert pro vaše buňky