Encaustica, čti enkaustika,

malování horkým voskem

Podporující obrazy a obrázky

Maluji horkým voskem, malou žehličkou, obrázky a obrazy, které podporují záměr, cíl, ke kterému jdete. Můžete si objednat jak podporu vztahu, práce nebo konkrétního projektu.

Naučím vás tuto úžasnou techniku. Ozvěte se a domluvíme seminář u mne nebo u vás. Učím malovat technikou encaustica a pořádám kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou.

Můj příběh, já a malování 

Konečně si plním další svůj sen, učit lidi kreslit, malovat a také vystavuji. To je to co jsem si léta moc přála. Jsem nyní moc ráda, že mohu řící, že umím kreslit a malovat a to jak realné a tedy realistické obrazy, předměty, portréty, tak i obrazy abstraktní, energetické, posilující, tedy ty které posilují záměr osoby, pro kterou je obrázek nebo obraz tvořen. Moc mne baví, jak se barvy propojují a mohu v této tvorbě propojovat vše co znám z mé terapeutické praxe, tak barvocit a vnímavost, které jsem v průběhu let rozvinula. Velkou zásluhou je také technika, kterou jsem si nyní pro tvoření oblíbila a tou je encaustica, je to malování horkým voskem a je to technika která umožňuje tvořit nejen abstraktní díla, ale díky mnoha zkušenostem mi umožňuje také ztvárnit to, co se mi líbí. Je to nádherný způsob jak tvořit krásno a zároveň podporovat záměr a cíl dané bytosti. Věřím, že kreslit a pak i malovat může každá bytost a to, že si občas někdo myslí, že to nelze, to mu mohu opravdu a ráda vyvrátit, protože pokud umíte držet tužku a udělat rovnou čáru a oblouček, pak umíte pro začátek vše podstatné. Ostatní vás již naučím. Cesta kterou jsem si ověřila, potvrdila a ucelila principy, které se učí na kurzech Kreslení pravou mozkovou hemisférou vám ráda objasním. Rozvíjet toto nádherné umění už budete sami, každý dle svého naturelu.

Dříve bych si ani nepomyslela, že bych mohla vystavovat a malovat posilující obrazy pro lidi a navíc kreslení (propojením hemisfér) učit.

Ráda jsem malovala už od dětství a sama si vybarvovala, obkreslovala z pohádkových knížek a časopisů, malovala do památníků a byla s tím spokojená. S příchodem do školy začala hrůza a děs. Učitelka mne kritizovala. Pořád to nebylo ono. Začala jsem o sobě pochybovat. Zlobila jsem se na sebe. A když jsem něco chtěla namalovat z paměti, tak mi připadalo, že kreslím jako mimino nebo že musím věci obkreslovat, nějak si pomáhat a že nemám vůbec žádnou představivost, protože jsem nedokázala malovat, tzv. z hlavy. Přišlo mi, že jsem k ničemu. A měla jsem chuť zahodit všechny tužky, pastelky, uhly, štětce, rydla, zkrátka vše čím se dalo tvořit. Popravdě to tak skoro bylo. Odložila jsem je na několik let. Malovat dle skutečnosti jsem uměla již v dětství, ale vůbec jsem nerozuměla tomu co se po mně ve výtvarné výchově chce. Stále to nebylo dle představy mé paní učitelky. Stále se jí nelíbilo, že je to moc skutečné, dospělé, mělo to být přeci dětské, naivní a já nevím jaké ještě. Měla jsem v tom zmatek a rozpor. Mimino nebo dospělák, ale nikde to co má malovat dítě. Takže mi dvojka z výtvarky kazila vysvědčení a hlavně tlačila dolů mé sebevědomí.

Odhodlání  zase malovat přišlo, když se narodil synovec a já s ním zase četla pohádky a malovala mu obrázky a já s nimi byla v pohodě, vždyť byl dítě. Kreslila jsem na to po svém a jemu se to líbilo. Pochybnosti mne však provázely ještě pár let.

Opravdový zlom nastal, když mne kamarádka přesvědčila, abych s ní absolvovala kurz Kreslení pravou mozkovou hemisférou. Byl tehdy na dva dny a my dvě tam měly nejhezčí portréty, což bylo super. Celkový pocit z kurzu byl pro mne překvapivý, protože mi přišlo, že jsem se nic nenaučila. Podstatné však bylo, že právě takto já funguji již od dětství a principy, které jsme tam používali, jsem začala používat již v předškolním věku. Bylo to ohromující. Nejdůležitější byla úleva v mém nitru, jakoby má duše roztála ze zakletí neschopnosti. Brečela jsem radostí a úlevou, že jsem našla razítko a cestu potvrzení toho, že to pomáhání si, dětské obkreslování a jiné pomocné triky jsou v pohodě a že právě ty se zde na kurzu učí, aby pomohly těm, kteří opravdu nevidí a nemohou rovnou malovat. Viděla jsem, jak se lidé a především jejich díla mění a rozhodla jsem se, že toto budu jednou lidi také učit. To bylo stále o tom realistickém kreslení.

Dalším obrovským skokem v mém malování bylo období obrazů olejem, kreslení mandal, užívání pastelů, ale a to nej ... nejdůležitější v mém malířském vývoji bylo seznámení s ENCAUSTICOU, enkaustikou chcete-li, s technikou pocházející již z dávného Egypta, kdy se malovalo na papyrus, a to horkým voskem. Prošla jsem tříhodinovým kurzem, pořídila žehličku a začala žehlit, malovat, tvořit a radovat se z tohoto objevu. Zázrak. Toto je ta technika, která mi umožnila malovat abstraktní obrazy, v plynutí a slívání se barev najít volnost a svobodu tvoření ničím a nikým neomezovanou, jen technikou samou. Jediným omezením zde je ta skutečnost, že každé dílo je naprostý originál, jedinečný výtvor, rarita, protože ani při největší snaze nemáte možnost originál stvořit zase. Nejde to, prtože tekutý vosk si tak trochu dělá co chce a tak se stále zdokonaluji v tom, jak ho ovládnout a dokázat mu dát jisté meze a tím dosáhnout toho, co si přeji, co si v sobě představuji, co si vymyslím, ale stále mne něčím překvapuje. Jedinečná technika, která mne ohromila a nadobro osvobodila od představ, jak se má malovat, jak? Jedině s radostí přátelé, jedině tak.

Naučím vás kreslit přesně co vidíte a rozlévat barvy do tvarů nečekaných a osvobozených od omezení a forem. Naučím vás se z tvoření radovat. Naučím vás jak se osvobodit od vlastních omezení. Naučím vás, jak se mít zase rád. 

Máte pochyby o své schopnosti kreslit a malovat? Tak to je super, to jste tu správně. Proč se raduji, že vám něco nejde? No protože vím jak to změnit, protože jsem si prošla úskalími kreslení a malování a právě zde je jen na vás co vlastně chcete u sebe rozvinout a nebo si vybrat čím začít. Možno je obojí. Konkrétno nebo abstraktno. Kreslit (kužka, pastelky) nebo malovat (barvy, vosky) A jak? Jedině s radostí přátelé, jedině tak. Naučím vás kreslit přesně co vidíte a rozlévat barvy do tvarů nečekaných a osvobozených od omezení a forem. Naučím vás se z tvoření radovat. Naučím vás jak se osvobodit od vlastních omezení. Naučím vás, jak se mít zase rád. Naučím vás jak realitu vidět a jak ji přenést na papír nebo plátno. To vše můžete mít. Je na vás jakou formou se toto chcete učit a rozvíjet. Můžeme se potkat na kurzu jednorázovém, průběžném nebo si můžete v klidu domova sednout a krok za krokem projít mé podrobné návody, které vás povedou úskalími, kterými jsem i já postupně prošla a prokousala, tedy lépe promalovala jsem se ke kráse a jedinečnosti. Má slova doplní bohaté ilustrativní obrázky a pro větší představivost uvažuji i o kraťoučkých videích, která by byla ještě názornější, to však až v další verzi. Těším se na naše společné tvoření, ať již se setkáme osobně na mých kurzech tvoření krásna nebo virtuálně, kdy pomocí e-booků si krok za krokem namalujete předmět z vašeho domova, vaše zvířátko, váš portrét nebo váš encaustický obrázek, který vás potěší nebo v navazujících e-booku dovede až ke schopnosti propojit záměr s energií tvoření.

Těším se na vaše nádherné kresby a ohromující malby. Mou speciální a prozatím závěrečnou e-knihou bude malování přímo na stěnu. Moji ložnici nyní zdobí obraz magnólie, který má celkem na šířku 3 metry a na výšku 1 metr. Je to nádhera probouzet se třebas i v zimě do rozkvetlého rána. To je zatím mé největší dílo, ke kterému vás chci také vyzvat a dovést krok za krokem, zdobíme své příbytky, nejen okem, ale i srdcem.

Encaustica-Enkaustika-Voskovkování  je malířská technika starověkého antického původu, při níž se užívalo barviv třených se zvlášť připraveným voskem. Po dokončení se tato vosková malba horkem spojovala a vpalovala k podkladu, byla napojena voskem, enkaustována.

Enkaustická malba, známá též jako malování horkým voskem

Využívá horký včelí vosk, do kterého byl přidán barevný pigment. Tato tekutá pasta je poté aplikována na povrch — obvykle upravené dřevo, případně plátno, leštěný papír, nebo další často používané materiály. Nejjednodušší enkaustické směsi mohou být vyrobeny přidáním pigmentu do včelího vosku, ale jsou zde i některé další použitelné postupy — některé obsahují jiné druhy vosků, damarovou pryskyřici, lněný olej, nebo další přísady. Čistý práškový pigment se dá koupit a použít, ale některé směsi používají olejové barvy nebo jiné formy pigmentu.
Kovové nástroje a speciální kartáče mohou být použity k úpravě malby před tím, než se ochladí, nebo mohou být použity vyhřívané kovové nástroje k manipulaci s vychladlým voskem. Dnes umělcům umožňují nástroje jako horké lampy, horkovzdušné pistole a jiné způsoby použití tepla prodloužit čas, které umožní pracovat s materiálem. Protože vosk je používán jako pojivo pigmentu, enkaustika může být stejně tvarovaná, jako malovaná. Další materiály mohou být vloženy jako koláž na povrchu, nebo vrstveny a pomocí enkaustického média přichyceny k podkladu.
 
Historie

Tato technika byla použita u pohřebních portrétů v Egyptě kolem r. 100-300 po Kristu, při malbě ikony Blachernitissa a dalších raných ikon, stejně jako v mnoha dílech umělců dvacátého století, například Jasper Johns a Fernando Leal Audirac. Kut-kut, ztracené umění z Filipín používající sgrafita a enkaustické techniky. Používal ho domorodý kmen na ostrově Samar v době 1600 - 1800.

Ve dvacátém století malíř Fritz Faiss (1905-1981), student Paula Klee a Vasilije Kandinského ve Výmarském Bauhausu, spolu s Dr. Hansem Schmidem, znovuobjevili techniku enkaustické malby tak zvaným "Punským voskem". Faiss držel dva německé patenty související s přípravou vosku pro enkaustickou malbu. Jeden se týkal úpravy bodu tání včelího vosku z původních 60 °C na 100 °C (ze 140 na 212 °F). Toho docílil uvařením vosku v roztoku mořské vody a sody třikrát po sobě. Výsledný, tvrdší vosk je stejný, jako vosk punský podle starověkých řeckých spisů o enkaustikém malování .

Enkaustické umění zaznamenalo vzestup popularity od roku 1990 pomocí elektrické žehličky, varné plotýnky a vyhřívaného enkaustického pera na různé povrchy, včetně destiček, papíru a dokonce i keramiky. Žehlička umožňuje vytvářet rozličné základní umělecké vzory. Nicméně toto není omezeno pouze tvorbou abstraktních výtvorů, může být použito k vytvoření komplexní malby, jako to umožňují i jiná média jako olej a akrylové barvy.

SEMINÁŘE

 • základní

Obsahem základní semináře - na který Vás srdečně zvu - je seznámení se se základy této úžasné techniky. Vysvětlíme si, ukážeme a především si vyzkoušíme potřebné materiály, vše co k Enkaustice budeme potřebovat. Jaké vosky budeme používat, jaká žehlička je lepší a proč. Vysvětlím vám základy techniky krok po kroku s tím, že si vše budeme postupně zkoušet a učit se, aby především praktické cvičení ukázalo, co s voskovkami a žehličkou dokážeme. Na závěr si odneseme vlastní obrázek. Kurzu je 3 hodiny.
 
 • intuitivní

Věštili jste někdy z litého olova, vosku nebo kávové sedliny? Kurz věštění z vlastních obrázků, které zplodíte v souladu s intuiční „náhodou“ bude pro  vás jistě zajímavým poučením, ale i zábavným odpolednem. Kurz obsahuje základů naučení se techniky voskovým litím a výklad. Najdete si základní téma a možná budete překvapení, co vše lze z voskového obrázku vyčíst. Těším se na čarodějné odpoledne či podvečer. Můžete se tedy těšit na novou techniky tvoření, osobní poučení a zábavu. Setkání trvá 3 hodiny

Encaustické kurzy pořádám v poradně na Josefské 15 nebo u vás, to je na konkrétní domluvě. Pro pohodový a příjemný přístup je vhodná skupina 4-9 nadšenců nebo zájemců o tuto techniku, studentů života a krásy světa a nyní tedy malování. Mohu přijet i k vám.

Cena tříhodinového kurzu je Kč 770

Máte-li zájem pořádat kurz v jiném městě, ráda přijedu a cena je Kč 700 + organizační náklady, dle domluvy.

Fotografie0595

 

Encaustické obrázky či obrazy na objednávku podle záměru vašeho cíle, který podpoří

např.: Početí potomka a Posílení stability a jistoty podnikání :

Těhotenství    Osobní cesta podnikatele

Obrázky vám vytvořím na základě vámi zadané barevnosti, velikosti a především záměru, který má obrázek rozvíjet, podporovat a svou energií rezonance přitahovat jako vaše osobní cesta nebo cíl.

 

Cena osobních i firemních podporujících obrazů je :

Kč 400,-- velikost obrázku A6, Kč 800,-- za A5, Kč 1200,-- za velikost A4

konkrétní individuální domluva mobilem či mailem

Obrazy mohu také vytvořit pro konkrétní bytost podle data narození, kde je obsažen potenciál daného člověka a tento bude svou energií podporovat rozvíjení jednotlivých složek schopností a dovedností, talentů a znalostí obsažených v potenciálu uvedeného člověka.

Shrnutí

- to je co potřebuji znát pro tvorbu vašeho energetického obrazu:

 • váš záměr - název díla, jakou oblast má podpořit
 • datum narození, kdy podpoříme rozvoj potenciálu bytosti
 • vaše oblíbená barva, kterou do díla zapracuji (max.3)
 • jméno osoby, pro níž je dílo určeno (pro kvalitní naladění)
 • velikost zpracování

(v případě že chcete malou i velkou velikost na podporu téhož záměru, budou se vizuálně poněkud lišit, protože vždy se jedná o originál, i když energeticky budou téměř shodné)

Jedná se o automatickou kresbu - malbu - maluji horkým voskem na křídový papír 

Těším se na tvoření pro váš růst a rozvoj.

Děkuji za důvěru. Jana Reme

Ve fotografiích vpravo můžete vidět více energetických obrázků, obrazů, které jsou cílovači, směrovači, napomáhají energeticky i fyzicky podporovat dosahování zadaných cílů.

Každý je srdcem umělec a já vás k tomu vašemu, ve vás, dovedu. Kreslit či malovat a z toho se radovat. Vaše Jana Reme, expertka na radost z kreslení a malování, které je dáno všem cítícím bytostem.

Termíny kurzů malování horkým voskem, enkaustiky :

 • 27.10. 2018 - 10-13 hodin

  sobota
 • 25.11. 2018 - 10-13 hodin

  neděle
 • 8. 12. 2018 - 10-13 hodin

  sobota